Makita Online

Öppettider Makita Sverige



Makita HK

Återförsäljarsupport

Lager

Service

Mån-tor 08.00-17.00
Telefontid fram till 16.00
Fre 08.00-15.00
Lunch 12.00-13.00

Mån-tor 07.00-16.00
Fre 07.00-15.00
Lunch 12.00-13.00

Mån-tor 07.15-16.00
Fre 07.15-15.00
Lunch 12.00-12.30

Mån-tor 07.00-16.00
Fre 07.00-15.00
Lunch 11.30-12.30

 

 Makita Sverige personal


LEDNING 

Lotta Groth 
Operational Manager
lotta.groth@makita.se

Anders Dahl
Sales Director
anders.dahl@makita.se

   
 

ÅTERFÖRSÄLJARSUPPORT

LAGER

SERVICE

 

Jenny Engmark
Christina Sjögren
Klas Molin
Carina Cummings

08-50581960
info@makita.se

Mikael Qvarnström
Lagerchef
08-50581915
mikael.qvarnstrom@makita.se

Lagerpersonal
Tomas Hökfelt
Dan Nilsson
Fadime Özturk
Ousman Senghore
Sebastian Sellgren
Vjatseslav Subots
Marcus Lönnvik
Håkan Eriksson

Pierre Pettersson
Servicechef 

Servicepersonal
Aleksej Norberg
Vladimir Norberg
Alvaro Cebezas
Anton Henriksson


08-50581940
service@makita.se

OBS: Ingen försäljning av
reservdelar/tillbehör/maskiner
på verkstaden i Sollentuna

 


SÄLJ
 
Säljkarta/säljdistrikt
 
Anders Dahl
Sales Director
070-1092218
anders.dahl@makita.se

Jonas Kjellander
Försäljningschef syd
070-1092211
jonas.kjellander@makita.se
Peter Blomberg
Key Account Manager
070-1092221
peter.blomberg@makita.se
Tommy Wångdahl 
Försäljningschef norr
070-1092224
tommy.wangdahl@makita.se
Per Sellbom
Säljare Distrikt Norra Norrland
072-2166868
per.sellbom@makita.se
 
Peter Eriksson
Säljare Distrikt Södra Norrland
070-1092212
peter.eriksson@makita.se
Kjell Högberg 
Säljare Distrikt Stockholm Syd/Gotland 
070-3355979
kjell.hogberg@makita.se
Magnus Finn
Säljare Distrikt Stockholm Norr 
072-2411784
magnus.finn@makita.se
Rickard Ahlqvist
Säljare Distrikt Öst 
070-1092225
rickard.ahlqvist@makita.se
Michael Shead
Säljare Distrikt Göteborg
072-2411871
michael.shead@makita.se
Björn Svensson
Säljare Distrikt Sydöst 
070-1092219
bjorn.svensson@makita.se

Jesper Trägårdh
Säljare Distrikt Sydväst 
072-5140939
jesper.tragardh@makita.se

David Persson
Säljare Distrikt Väst
070-2449390
david.persson@makita.se

 


SLUTKUNDSSÄLJARE
 
Magnus Eklund
Södra Norrland/Stockholm Norr 
070-3261233
magnus.eklund@makita.se
Mikael Fahlén
Distrikt Stockholm Syd/Öst  
072-2411802
mikael.fahlen@makita.se
Mathias Land
Distrikt Väst/Göteborg  
070-2619150
mathias.land@makita.se 
Rickard Zieger
Distrikt Sydöst/Sydväst
072-2411804
rickard.zieger@makita.se


PRODUKT

MARKNAD

EKONOMI


INKÖP
 

Håkan Nystedt
Produktchef Powertools
08-50581922
hakan.nystedt@makita.se

Johan Söder
Produktchef OPE
08-50581926
johan.soder@makita.se

Joachim Gustafsson
Produktchef Accesories
joachim.gustafsson@makita.se

Jeanette Klinga
Marknadschef
jeanette.klinga@makita.se

Jimmy Halvarsson
Grafiker/Marknadskoordinator
08-50581987
jimmy.halvarsson@makita.se

Sara Svärd
Säljkoordinator
0702-001130
sara.svard@makita.se

Ingegerd Flygare
Ekonomichef
08-50581914
ingegerd.flygare@makita.se 

Cecilia Råberg
Redovisningsekonom
08-50581930
cecilia.raberg@makita.se

Sara Lundmark
Ekonomiassistent
08-50581968
sara.lundmark@makita.se

Tapio Rossi
Inköpare
08-50581913
tapio.rossi@makita.se


STATISTIK


Cecilia Carlenstam 
Statistik & priskoordinator  
08-50581970
cecilia.carlenstam@makita.se